Pro základní funkčnost, zpříjemnění používání webu, analytické účely a v případě udělení souhlasu také pro účely cílení reklamy využíváme soubory cookies. Nastavení vlastních preferencí cookies můžete kdykoli upravit odkazem ve spodní části stránek.
         

Kančík zelenooký

Cichlasoma sajica

skladem

 

Číslo produktu: 9806
naše cena bez DPH: 25 Kč
naše cena s DPH (21 %):
30 Kč

Čeleď: Cichlidae (Vrubozubcovití)
Anglicky: T-Bar cichlid
Biotop: Amazonie.
Věd.popsáno: Bussing, 1974.
Původ: Střední Amerika: Kostarika.
Lokalizace: Střední a dolní část nádrže
Délka života: Cca 10 let.
Dop.počet ryb: 1 pár.
Min.vel.n.: 150 litrů, lépe větší. Při samostatném chovu jednoho páru stačí 60 litrů.
Krmení: Preferují živou potravu. Obecně všežravec: granule, kousky rybího filé, rybky, hrášek, salát, červy, žížaly, sezonní hmyz, hovězí srdce, plži.
Pohlaví: Samci jsou větší (12 cm) a mají delší nepárové ploutve, samice jsou menší (9 cm) a ploutve mají nažloutlé. Samci mají na skřelích, bocích i ploutvích modrofialové zbarvení. Samci mají někdy tukový hrbol na hlavě. Během tření a po narození plůdku výrazně mění svoji barvu (především samice) - zbarvení je tmavě hnědofialové, objevuje se i prostřední svislý pruh.
Odchov: O potomstvo se starají oba rodiče, samice se stará o jikry, samec střeží okolí hnízda. Vytírají se na volné, očištěné ploché kameny, kořeny nebo do jeskyní. Jiker bývá okolo 300 kusů. Po rozplávání (cca do 7 dnů od nakladení jiker) přijímají mladé ryby čerstvou artémií, potom přecházíme na běžná živá krmiva jako dafnie, perloočky... I potěr se dá od počátku krmit vločkovým krmivem, i když to pro ně není ideální.
Snášenlivost: Celkově je to klidná ryba, která je teritoriální. Při dostatku prostoru lze tuto rybu chovat s jinými, a to i menšími, rybami ve společenském akváriu. Příliš malé ryby však považuje za kořist.
Charakteristika: Klidná a mírumilovná žlutomodrá ryba. Dobře se snáší s ostatními cichlidami. V době tření si hájí své území a často se tak pouští do křížku s jinými teritoriálními rybami. Potřebuje v akváriu místo, pro vytvoření svého teritoria, které však není příliš velké. Tato rybka patří mezi méně agresivní cichlidy, kterou je možné bez větších problému chovat ve společnosti jiných ryb. Je to vytrvalá ryba, která není příliš choulostivá na parametry vody nebo výběr stravy, lze ji proto doporučit začínajícím chovatelům. Jako u většiny cichlid je však dobré udržovat akvárium v čistotě a zajistit dobrou filtraci vody. Proudění vody jen mírné, vzduchování je vhodné. Rostliny volíme radějí tuholisté a dobře zakořeněné a upevněné, jinak je mohou ze substrátu vyhrabat. Dno by mělo být písčité nebo velmi drobný štěrk, který nesmí být ostrý. Na trhu se objevuje i forma Gold - základní barvou je okrová bez modrých znaků a samci mají oranžovočervené ploutve. Existuje také řada kříženců s jinými druhy.