Pro základní funkčnost, zpříjemnění používání webu, analytické účely a v případě udělení souhlasu také pro účely cílení reklamy využíváme soubory cookies. Nastavení vlastních preferencí cookies můžete kdykoli upravit odkazem ve spodní části stránek.
 


Úvod »Sladkovodní akvaristika» Fantom černý


        

Fantom černý

Megalamphodus megalopterusi

skladem

 

Číslo produktu: 10419
naše cena bez DPH: 21 Kč
naše cena s DPH (21 %):
25 Kč
Původ: Jižní Amerika: Paraguay.
Chov: Snadný
Lokalizace: Střední a dolní část nádrže
Délka života: Cca 5 let.
Dop.počet ryb: Chovat v hejnu 6 a více kusů, jinak budou plaché a schované.
Min.vel.n.: 50 litrů.
Krmení: Všežravec - drobnou živou a mraženou potravu (upřednostňuje), vločkové krmivo, Tubifex.
Pohlaví: Samci mají hřbetní a řitní ploutve černé, samičky načervenalé. Samci jsou štíhlejší.
Odchov: Odchov je poměrně složitý, velmi nevhodná ryba pro začátečníky. Chovný pár umístíme do vytíračky s měkkou vodou s pH 5,5 a teplotou vody 25-26°C. Do nádrže umístíme dostatek jemnolistých rostlin a použijeme tlumené osvetlení. Počet jiker kolísá mezi 150-350. Po vytření rodiče ihned odlovíme (požírají své jikry). Nádrž je nutné udržovat v čistotě, jikry jsou náchylné na plísňové nemoci. Potěr se líhne do 2 dnů. Vzhledem k jeho velikosti je dobré potěr zpočátku krmit jen zooplanktonem (trepky a vířníci). Za 8-10 dní je možné krmit naupliovým stadiem buchanek a velmi malými naupliemi žábronožky solné.
Snášenlivost: Klidné, mírumilovné, hejnové ryby, vhodné do společenských nádrží. Samci jsou teritoriální a mezi sebou bojují (bez následků). Nehodí se do nádrží s velkými, agresívními rybami.
Charakteristika: Čilá hejnovitá mírumilovná a vytrvalá ryba. Tělo má šedé, u samic s růžovým nádechem. Za žaberním víčkem se nachází černá skvrna. Samečci se zastrašují roztaženými ploutvemi. Nádrž s nejlépe tmavším dnem a rostlinami, vhodné jsou dekorace z kořenů. Tento druh fantoma je nejméně náročný na chemismus vody, ale je to nevhodná ryba pro začínající akvaristy.