Pro základní funkčnost, zpříjemnění používání webu, analytické účely a v případě udělení souhlasu také pro účely cílení reklamy využíváme soubory cookies. Nastavení vlastních preferencí cookies můžete kdykoli upravit odkazem ve spodní části stránek.
 


Úvod »Sladkovodní akvaristika» Tetra černá


        

Tetra černá

Gymnocorymbus ternetzi

skladem

 

Číslo produktu: 10466
naše cena bez DPH: 17 Kč
naše cena s DPH (21 %):
20 Kč
Čeleď: Characidae (Tetrovití)
Anglicky: Black tetra, Black widow tetra
Biotop: Amazonie
Věd.popsáno: Boulenger, 1895.
Původ: Jižní Amerika: Paraguay a povodí řeky Guaporé v Argentině.
Chov: Snadný
Lokalizace: Střední část nádrže
Délka života: Cca 3-5 let.
Dop.počet ryb: 8 a více kusů.
Min.vel.n.: 80 a více litrů. Lze je chovat i v menší nádrži, ale pak se více schovávají a jejich hejnové chování patřičně nevynikne.
Krmení: Všežravec - přijímá všechny druhy krmiva úměrně své velikosti. Živé, mražené, vločkové, granule. Krmit je lépe málo, ale raději častěji.
Pohlaví: Pohlavní rozdíl není příliš výrazný. Tělo je je silně zploštělé a vysoké. Sameček je menší a má tmavší zbarvení. Samička je světlejší a o něco větší. S věkem se jejich výrazné černé zbarvení stává stříbřitě šedým.
Odchov: Pro odchov použijeme samostatnou vytíračku, do které umístíme jávský mech (nebo houštinu z jemnolistých rostlin), do kterého se vytírají. Ideální je použít rošt, jelikož rodiče své jikry požírají. Teplotu udržujeme na 26°C. Po vytření je nutné rodiče ihned odlovit. Ve vytíračce pak udržujeme mírné vzduchování, aby nedošlo k zaplísnění jiker (je nutné kontrolovat jikry, pokud některé zbělají, je vhodné je odstranit, jelikož by mohli zapříčinit plesnivění ostatních). Vhodné je elementku zastínit. Rozmnožuje se při tlumeném světle a může naklást až 1000 vajíček do měkké, mírně kyselé vody. Potěr se vykulí po 36 hodinách a za dalších cca 7 dní se rozplave a přijímá potravu. Potěr krmíne naupliemi žábronožky solné.
Snášenlivost: Jsou to ryby klidné a hejnovité, vhodné do společenských nádrží.
Charakteristika: Mladší rybky mají nápadně velkou černou řitní ploutev a tmavou zadní polovinu těla. Existuje i v závojové formě. Jak ryby stárnou, zabarvení ubývá na intenzitě, především samice jsou pak stříbřitě šedé. Rybka je mírumilovná, klidná a je vhodná i pro začínající akvaristy. Tetra černá je vhodná pro větší nádrže s vyšším sloupcem vody (50 cm). Je nenáročná na teplotu i chemismus vody. Při dostatku potravy dorůstá velikosti 5 až 6 cm. Je nutné ji chovat v hejnu v nádrži s dostatkem rostlin. Další názvy = Gymnocothymbus ternetzii = Tetragonopterus ternetzi.