Pro základní funkčnost, zpříjemnění používání webu, analytické účely a v případě udělení souhlasu také pro účely cílení reklamy využíváme soubory cookies. Nastavení vlastních preferencí cookies můžete kdykoli upravit odkazem ve spodní části stránek.
 


Úvod »Sladkovodní akvaristika» Kančík červenohrdlý


        

Kančík červenohrdlý

Cichlasoma meeki

skladem

 

Číslo produktu: 9803
naše cena bez DPH: 25 Kč
naše cena s DPH (21 %):
30 Kč

Čeleď: Cichlidae (Vrubozubcovití)
Anglicky: Firemouth cichlid
Biotop: Amazonie.
Věd.popsáno: Brind, 1918.
Původ: Střední Amerika: Mexiko, Belize, Guatemala.
Lokalizace: Dolní část nádrže
Délka života: Při dobré péči cca 15 let.
Dop.počet ryb: Nejlépe chovat 1 pár. Ve velkých, prostorných nádržích s vnitřním uspořádáním tak, aby si ryby mohly vytvořit teritoria, lze chovat i více párů.
Min.vel.n.: 200 litrů.
Krmení: Preferují živou potravu. Obecně všežravec: granule, kousky rybího filé, rybky, hrášek, salát, červy, žížaly, sezonní hmyz, hovězí srdce, plži.
Pohlaví: Samec je větší a barevnější, má také delší ploutve.
Odchov: O potomstvo se starají oba rodiče, samice se stará o jikry, samec střeží okolí hnízda. Vytírají se na volné, očištěné ploché kameny nebo kořeny. Jiker bývá okolo 300 kusů. Po rozplávání (cca do 7 dnů od nakladení jiker) přijímají mladé ryby čerstvou artémií, potom přecházíme na běžná živá krmiva jako dafnie, perloočky... I potěr se dá od počátku krmit vločkovým krmivem, i když to pro ně není ideální.
Snášenlivost: Celkově je to klidná ryba, která je teritoriální. Své teritorium střeží trvale a k zastrašování jiných ryb nebo soků používá nadouvání hrdelního vaku. Při dostatku prostoru lze tuto rybu chovat s jinými, a to i menšími, rybami ve společenském akváriu.
Charakteristika: Tělo má červenohnědé až našedlé, na hrudi a hrdle je intenzivně červeně zbarven. Mají rádi nádrž s rostlinami po stranách akvária a s prostorem pro plavání a předvádění se. Potřebuje v akváriu místo, pro vytvoření svého teritoria. Tato rybka patří mezi méně agresivní cichlidy, kterou je možné bez větších problému chovat ve společnosti jiných ryb a to i mnohem menších. Je to vytrvalá ryba, která není příliš choulostivá na parametry vody nebo výběr stravy, lze ji proto doporučit začínajícím chovatelům. Jako u většiny cichlid je však dobré udržovat akvárium v čistotě a zajistit dobrou filtraci vody. Proudění vody jen mírné, vzduchování není potřeba. Rostliny volíme radějí tuholisté a dobře zakořeněné a upevněné, jinak je mohou ze substrátu vyhrabat. Dno by mělo být písčité nebo velmi drobný štěrk, který nesmí být ostrý. Původní, stále občas používaný název pro tuto rybu byl Cichlasoma meeki.